شرح خبر

یک دیدار، یک عرضه
یکشنبه 28 آذر 1400

یک دیدار، یک عرضه

مدیران صندوق جسورانه سپهریکم بعد ازظهر روزجاری در نشست خبری ویژه پذیره‌نویسی این صندوق به تشریح ویژگی های مهم آن پرداختند.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در ابتدای این نشست مهدی قلی‌پورخانقاه مدیرعامل شرکت سبدگردان الماس ومدیر صندوق جسورانه سپهریکم با تاکید بر اینکه صندوق جسورانه سپهر قراراست در حوزه فرهنگی به خصوص صنایع خلاق فعالیت کند، گفت: این صندوق برای سرمایه گذارانی که قصد دارند ریسک بالایی را بپذیرند و در مقابل بازدهی‌های بالاتری نیز داشته باشند، گزینه مناسبی است.

مهمترین حوزه های فعالیت:

وی با تاکید بر اینکه صندوق‌های جسورانه جزو دارایی‌های خطرپذیرهستند، گفت: سپهر یکم قرار است در حوزه فرهنگی به خصوص حوزه خلاق و صنایع دستی فعالیت کند. همچنین عمده طرح‌های مورد سرمایه‌گذاری 10 الی 15 پروژه است.

قلی پور درباره فرآیند سرمایه‌گذاری در این صندوق گفت: در ابتدا طرح از طریق مدیر که سبدگردان الماس است بررسی می‌شود، پس از آن طرح‌هایی که ارزش افزوده بیشتری دارند به کمیته سرمایه‌گذاری معرفی ودر صورتی که کمیته تصویب کند، وارد مرحله عقد قرار داد می‌شوند.وی سرمایه اولیه صندوق را 100 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: موسسین صندوق هم صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنایع فرهنگی سپهر، شرکت نشر الکترونیک ایران، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و صندوق نوآوری و شکوفایی هستند.

زمان پذیره‌نویسی:

در ادامه این مراسم حسن پناهی، مدیر سرمایه‌گذاری صندوق جسورانه سپهر یکم تاکید کرد: پذیره‌نویسی این صندوق از امروز آغاز‌شده و به مدت 6 روز کاری تا چهارم دی ماه ادامه خواهد داشت. سرمایه صندوق یک هزار میلیارد ریال است، همچنین از یک میلیون واحد سرمایه گذاری، 200 هزار واحد ممتاز و باقی آن پذیره نویسی خواهد شد.وی تاکید کرد: از مجموع سرمایه صندوق 20 درصد در زمان تاسیس تادیه شده و 80 درصد در تعهد سرمایه‌گذاران است که در طول دوره سرمایه‌گذاری و پیرو فراخوان‌های مدیر صندوق باید ظرف مهلت تعیین شده بر اساس امیدنامه پرداخت شود.

پناهی با اشاره به اینکه ماهیت این صندوق‌ها جسورانه و پرریسک هستند، گفت: با توجه به عدم تضمین سودآوری این صندوق‌ها، سرمایه گذاران باید پیش از خرید واحدهای سرمایه‌گذاری بیانیه ریسک را مطالعه و امضا کنند.مدیرسرمایه‌گذاری صندوق جسورانه سپهر یکم عمر این صندوق را 7 سال اعلام کرد و افزود: قرار است در 4 سال ابتدایی سرمایه‌گذاری انجام شود و در سه سال بعد دوره مدیریت دارایی و خروج خواهد بود.

به گفته وی حوزه فعالیت این صندوق صنایع خلاق مثل پویا نمایی، بازی‌های ویدویی ، رایانه ای ، صنایع دستی ، هنری و تئاتر است و تمرکز در طرح‌هایی است که بخشی از بازار هدف را شناسایی کردند و نیاز به تزریق نقدینگی دارند، البته برای انتخاب طرح‌ها و پروژه ها معیارهایی نیز مشخص شده است.پناهی تعداد واحدهای قابل خرید در این مرحله برای هر کد حقیقی و حقوقی را حداقل هزار واحد اعلام کرد و گفت: ارزش هر واحد 100 هزار تومان است، حداکثر واحد قابل خرید برای هر کد حقیقی 5 هزار واحد و برای کدهای حقوقی نامحدود است.

مهمترین ویژگی‌های «سپهر»:

محمد حسن حقیقی، مسئول صندوق های سرمایه گذاری جسورانه و خصوصی نیز در این مراسم تاکید کرد: صندوق جسورانه سپهر به عنوان یک صندوق تخصصی در صنایع دستی و خلاق فعال است. بر همین اساس این صندوق از چند جنبه جذابیت دارد که یکی تخصصی بودن حوزه فعالیت است و دیگری اینکه حوزه فعالیت مبتنی بر منابع انسانی است که در کشور منابع انسانی با کیفیت، متخصص و ارزان باعث شده تا پتانسیل خوبی برای سرمایه گذاری در این صندوق ایجاد شود.

وی با اشاره به بزرگ شدن ارزش بازار صندوق های جسورانه طی سال های اخیر گفت: ارزش بازار این صندوق ها از دو سال گذشته که حدود 200 تا 300 میلیارد تومان بود به بیش از 1800 میلیارد تومان رسیده که این اتفاق در سایه یک نهادسازی خوب رخ داده است. حقیقی یک مزیت مهم این صندوق‌ها را تفکیک شدن نهاد تخصیص دهنده، تامین کننده و دریافت کننده منابع دانست و افزود: ویژگی دیگر این صندوق ها تنوع و تعدد بازیگران قابل مدیریت است، در حال حاضر31 مجموعه، سازمان، نهاد یا شرکت‌های بزرگ خصوصی در قالب صندوق‌های جسورانه با نهاد صندوق نوآوری و شکوفایی همکاری دارند.