شرح خبر

مدیر سرمایه گذاری شرکت سبدگردان الماس در گفتگو با ماه نامه بازار و سرمایه
دوشنبه 7 مهر 1399

مدیر سرمایه گذاری شرکت سبدگردان الماس در گفتگو با ماه نامه بازار و سرمایه

مهرزاد جهانی 

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان الماس


بازار سرمایه این روزها مورد توجه عموم مردم جامعه قرار گرفته و ضریب نفوذ آن در بین عوام با شتاب بالایی در حال افزایش است به طوری که تعداد فعالان بازار به حدود 4 میلیون نفر رسیده است. دلایل این رخداد را می توان در رشد قیمتی ارز و به تبع آن بی ارزش شدن مستمر پول رایج کشور جستجو کرد و مادامی که رشد نرخ ارز تداوم داشته باشد شاهد رشد بازار سرمایه نیز خواهیم بود. از سویی دیگر رشد شتابان و هیجانی بازار سرمایه در ماه های گذشته، ریسک سرمایه گذاری در شرایط فعلی را افزایش داده است به گونه ای که قیمت تابلو بسیاری از سهمای بازار هیچ تناسبی با رشد سودآوری آنها ندارد و صرفا ارزش شرکت ها با سرعت در مسیر تطابق با ارزش جایگزینی قدم برمیدارد.
در شرایط فعلی که تقاضا در بازار سرمایه به شدت افزایش یافته است و شاهد صف های خرید سنگین و رشد شارپ قیمت سهام در بازار هستیم، منطقا باید شاهد افزایش عرضه از سمت حقوقی ها و عمق بخشیدن به بازار و افزایش شناوری باشیم امری که در چند روز اخیر به مرور آن را تجربه کرده ایم. مشکلی که در این شرایط همه فعالان بازار را به خود درگیر کرده است مشکل کندی هسته معاملاتی است به طوری که به منظور انجام شدن سفارش های خرید و فروش ناچار باید قیمت سفارش ها را در سقف و کف قیمتی وارد سیستم معاملاتی کنید که این امر در بسیاری مواقع منجر به بازار دو قطبی(یا همه صف فروش  یا همه صف خرید) می شود. مهمترین و با اهمیت ترین مشکل بازار سرمایه در شرایط فعلی، قطعا هسته معاملاتی می باشد که امید است در ماه های آتی تدبیری برای آن اندیشیده شود که در صورت مرتفع نشدن آن، قطعا مشکلات بزرگتری با خود به همراه خواهد اورد و موجبات خروج نقدینگی از بازار و تورم افسار گسخته در بخش های دیگری از اقتصاد مرتبط با معیشت مردم خواهد شد.
در ماه های گذشته شاهد عرضه واحدهای صندوق دارا یکم توسط دولت به عموم مردم بودیم که با استقبال خوبی همراه نبوده است اما با رشد بسیار خوب واحدهای این صندوق، قطعا تقاضای خوبی برای واحدهای صندوق دارا دوم وجود خواهد داشت. در واقع دولت با حمایت از سهام موجود در صندوق دارا یکم، موجبات استقبال از دارا دوم را فراهم کرده است. بنابراین سهمای موجود در صندوق دارا دوم و سوم با استقبال اهالی بازار و حمایت دولت، همچنان رشد قیمتی را تجربه خواهند کرد کما اینکه قسمت عمده ای از بازار سرمایه، رشد بسیار کمتری را نسبت به این سهم ها تجربه کرده اند. با این مسیری که دولت انتخاب کرده، احتمالا همچنان شاهد رشد سهمای موجود در صندوق های دارا دوم و سوم باشیم و شاخص کل نیز قله های جدیدی را ثبت خواهد کرد.
خبرهایی مبنی بر راه اندازی بورس مسکن با دستور وزیر اقتصاد مخابره شده است که اجرایی شدن آن موجب شفاف سازی در فرایند کشف قیمت مسکن خواهد شد. موضوعی که برای مصرف کنندگان مسکن علی الخصوص در شرایط بی ثبات اقتصادی بسیار حائز اهمیت می باشد. از سوی دیگر شرایط فروش متری مسکن به متقاضیان نیز از دیگر مزایای این طرح می باشد که موجبات تسهیل در امر تهیه مسکن برای متقاضیان ان می باشد. من حیث المجموع این طرح قاعدتا دارای کمبودهایی هم می باشد اما به نظر مزایای آن بیشتر از معایب آن می باشد.


لینک مقاله: 
http://noo.rs/I35rh