تداوم روند مثبت بازار سرمایه در سال 97

دسته بندی بازار سرمایه

اگر عوامل اقتصادی و سیاسی تغییر جدی نداشته باشند شاخص بورس در سال آینده نیز به طور ذاتی می تواند روند مثبت را ادامه دهد و این مسیر خوبی است.

مصطفی حقیقی مهمانداری، مدیرعامل شرکت کارگزاری آبان در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) در خصوص ارزیابی عملکرد بازار سرمایه در سال جاری گفت: امسال برای سرمایه گذاران بازار سرمایه سال خوبی بود.

وی با اشاره به اینکه روند مثبت حرکت بازار سرمایه و رشد قیمت ها در شاخص متبلور شد،اظهار داشت: رشد شاخص نشان دهنده شرایط خوب بازار سرمایه است.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه صنایع مختلف به علل متعدد شرایط خاص خودشان را داشتند،افزود: در سال 96 مجموع بازار و روند کلی آن مثبت بود.

وی درباره عواملی که باعث شد بازار در مسیر صعود قرار بگیرد،گفت: تولید، تجارت و اقتصاد وابستگی نزدیکی به هم دارند.در سال 96 خوشبختانه ثبات نسبی در شرایط سیاسی و اقتصادی کشور حاکم شد و با توجه به حاکمیت نسبی ثبات در اقتصاد و سیاست اکثر فعالیت های صنایع نتیجه مثبتی داشت بر همین اساس زمانی که صنایع شرایط مثبتی را تجربه می کنند، سوددهی هم مثبت می شود و در نتیجه رونق صنایع باعث افزایش سود و به تبع آن افزایش قیمت سهام و رشد شاخص بورس شد.

حقیقی مهمانداری با اظهار امیدواری به اینکه این شرایط مثبت در سال آینده نیز ادامه دار باشد درباره نوسان های بازار ارز در سال جاری گفت: قیمت ارز در ماه های اخیر مشکلاتی را ایجاد کرد. موضوع ارز برای کشور بسیار جدی است و دولت و بانک مرکزی تلاش می کنند تا این بازار را به شرایط عادی برگردانند.

عضو شورای عالی بورس، موضوع نوسان های بازار ارز و تاثیر آن بر بازار سرمایه و به طور کلی اقتصاد کشور را کوتاه مدت دانست و اظهار داشت: عوامل متعددی از مسائل اقتصادی تا سیاسی در روند قیمت ارز دخالت دارند که به طور دائم باید مطالعه و بررسی شود.

وی با تاکید بر اینکه علت این همه نوسان ارز را باید ریشه یابی کرد، افزود: پس از ریشه یابی علل چنین نوسان هایی در بازار، دولت و بانک مرکزی وظیفه دارند این مشکل را برطرف کنند.

مدیرعامل کارگزاری آبان با تاکید بر اینکه نوسان در بازار ارز موضوع حساسی برای اقتصاد کشور است، ادامه داد:  این موضوع باعث فرار سرمایه می شود و اگر قرار باشد این بازار ریشه ای اصلاح شود باید تمام این مشکلات برطرف شود.

به گفته این کارگزار بازار سرمایه با اصلاح بازار ارز امید به آینده اقتصاد ایجاد می شود و مردم حتی با سرمایه های اندک در همین کشور سرمایه گذاری می کنند.

وی درباره پیش بینی سه ماهه اول سال آینده بازار سرمایه گفت: اگر سایر عوامل اقتصادی و سیاسی تغییر جدی نداشته باشند شاخص به طور ذاتی می تواند روند مثبت را ادامه دهد که مسیر خوبی است.


آدرس اصلی خبر لینک منبع اصلی