پتروشیمی می‌تواند ایران را از ارز نفتی بی نیاز کند

دسته بندی بازار سرمایه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، احمد مهدوی ابهری رئیس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با اجرایی شدن اصل 44 در ایران پتروشیمی‌ها واگذار شدند و اکنون ما پتروشیمی دولتی نداریم.

وی افزود: زمانی همه این‌ها دولتی بودند و همه چیز دست خود دولت بود و نیاز به چیزی نداشت، اما امروز که این شرکت‌ها خصوصی شدند، برای رابطه صحیح بین این‌ها و دولت و آن‌چه که اتفاق می‌افتد، باید یک مرجعی وجود داشته باشد.

مهدوی تصریح کرد: مثلا در مخابرات که خصوصی‌سازی شد، یک سازمان تنظیم مقررات رادیویی ایجاد شد، اما این نهاد در پتروشیمی وجود ندارد و دولت گاهی انحصار ایجاد می‌کند؛ به طوریکه آن‌ها فروشنده خوراک به ما هستند و ما خریدار و ما هیچ کاری در مقابل آن‌ها نمی‌توانیم انجام دهیم و هرچه بگویند باید بگوییم چشم. از سوی دیگر حتی در روابط بین خود پتروشیمی‌ها که مثلا یک پتروشیمی به پتروشیمی دیگر انحصار و اجحافی ایجاد نکند، نیاز به یک نهاد رگولاتوری است.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه "این موضوع در اصل 44 قانون اساسی تحت عنوان رگولاتوری‌های بخشی دیده شده است"، گفت: شورای رقابت باید این موضوع را پیگیری می‌کرد و انجام می‌داد که بعد از 10 سال این کار انجام نشده است. در قانون نفت هم آمده، اما اقدام نکردند و این خود مشکلاتی را سر راه پتروشیمی‌ها ایجاد کرده که پیشرفت و توسعه ما را کند کرده است. بنابراین ما این را بسیار مهم می‌دانیم و از مجلس و دولت خواستیم و بحث کردیم و همه هم می‌گویند خوب است، اما کسی اجرا نمی‌کند.

وی ادامه داد: اگر ما بخواهیم واقعیت‌ها را ببینیم، تنها مزیت کشور ما در بحث صنعت پتروشیمی، خوراک است؛ سواحل طولانی خلیج فارس و دریای عمان و نیروی انسانی هم هست، اما مهم‌ترین بخش مزیتی آن، خوراک است. یعنی ما نه فضای کسب و کار خوب و نه منابع ارزان‌قیمت برای این توسعه داریم، به این ترتیب اگر بخواهید این مزیت را هم بگیرید و حتی گران‌تر از کشورهای دیگر رقیب ما خوراک را بدهید، سرمایه‌گذار به جای ایران قطر را انتخاب می‌کند.

مهدوی تصریح کرد: ما می‌گوییم در شرایط مساوی، سرمایه‌گذار را باید به کشور خودمان بیاوریم. پتروشیمی مزیت فراوانی برای ایران است و می‌تواند در دو سه برنامه، ایران را از ارز نفتی معاف کند و ما نیاز ارزی‌مان را فقط با صادرات محصولات پتروشیمی تامین کنیم و از خام فروشی جلوگیری کنیم. اما متاسفانه تنگ‌‌نظرانه به موضوع نگریسته می‌شود. شما فکر می‌کنید که کسی در شرایط مساوی با آمریکا یا عربستان که رقبای ما در پتروشیمی هستند، ما را انتخاب می‌کند؟

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه "ما در پتروشیمی در برنامه ششم نیاز به میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری داریم و این‌ها نمی‌تواند فقط از منابع داخلی یا صندوق توسعه ملی تامین شود"، گفت: باید سرمایه خارجی جذب کنیم و راهش این است که در خوراک مزیت داشته باشیم. ما نمی‌گوییم ارزان فروشی شود، ما می‌گوییم تولیدکننده پتروشیمی دنیا را با ما مقایسه کنید که حداقل از آن‌ها گران‌تر نباشد.

وی درخصوص تلاش‌ها برای کاهش نرخ سود تسهیلات ارزش صندوق توسعه ملی از هشت به شش درصد، گفت: در جلسه‌ای که در خدمت آقای رئیس‌جمهور بود با تعدادی از وزرا و عمده صادرکنندگان غیرنفتی این موضوع مطرح شد و ایشان دستوراتی دادند که داریم پیگیری می‌کنیم که عملیاتی شود و امیدواریم که اجرایی شود و هیات امنا آن را تصویب کند.

مهدوی خاطرنشان کرد: در  صورت تسهیل فضای کسب و کار و همچنین رسیدگی به مسائل جاری در صنعت پتروشیمی، پتروشیمی می‌تواند ایران را از ارز نفتی معاف کند.


آدرس اصلی خبر لینک منبع اصلی