پورابراهيمي: پيش بيني کاهش قيمت ارز طي روزهاي آينده

دسته بندی بازار ارز و طلا

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: پيش بيني مي شود ،قيمت ارز در روزهاي آينده کاهش يابد.

 

به گزارش خبرگزاري صداوسيما به نقل از خانه ملت، محمدرضا پورابراهيمي داوراني درخصوص حضور وزراي اقتصاد و صنعت و رئيس کل بانک مرکزي در جلسه امروز کميسيون اقتصادي مجلس افزود: به دليل اهميت مسائل ارزي، اين نشست امروز با حضور آقايان کرباسيان، سيف و شريعتمداري در کميسيون اقتصادي برگزار شد و هدف آن بررسي آخرين وضع مسائل ارزي کشور از زبان مسئولان ارشد دولت بود.

نگراني خاصي براي ايجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضاي ارز وجود ندارد
رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: در اين نشست رئيس کل بانک مرکزي گزارشي از وضع نظام بانکي کشور و مسائل بازار ارز ارائه کرد که براساس اين گزارش نگراني خاصي براي ايجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضاي ارز وجود ندارد.

قيمت ارز در حال حاضر واقعي نيست
وي تصريح کرد: تقاضاي کاذب ارز در مدت اخير باعث افزايش نرخ ارزش شده است که البته نمايندگان عضو کميسيون اقتصادي مجلس نيز معتقد بودند قيمت ارز در حال حاضر واقعي نيست و به دليل تقاضاي کاذب در بازار است و در اين راستا بانک مرکزي را مکلف کردند که با اقدامات مؤثر زمينه ايجاد شفافيت در بازار را فراهم کند.
اين نماينده مردم در مجلس دهم افزود: در حال حاضر حدود 14 ميليارد دلار ارز ناشي از فروش پتروشيمي ها و 40 ميليارد دلار ارز از محل صادرات غيرنفتي و در مجموع 90 ميليارد دلار ارز وارد اقتصاد کشور مي شود که بخشي از آن بر اساس نياز مصرف مي شود، ولي بايد با ايجاد شفافيت بيشتر در بازار، زمينه ايجاد تعادل را فراهم کرد.

مجلس حمايت هاي لازم را انجام خواهد داد تا آرامش به بازار ارز بازگردد
پورابراهيمي اضافه کرد:کميته مشترکي بين مجلس و بانک مرکزي تشکيل خواهد شد تا اقدامات بانک مرکزي در حوزه بازار ارز رصد شود و پيش بيني مي شود با توجه به اقدامات صورت گرفته در چند روز آينده، قيمت ارز در بازار روند کاهشي داشته باشد.
وي ادامه داد: مجلس حمايت هاي لازم را انجام خواهد داد تا آرامش به بازار ارز بازگردد و توافقاتي با بانک مرکزي صورت گرفته است که با اقدامات موثر در کوتاه مدت و بلندمدت تعادل به بازار ارز بازگردد و در زمينه مديريت ارز ناشي از صادرات رسيدگي هاي لازم صورت گيرد؛ چراکه براي مثال شائبه اي ايجاد شده بود که پتروشيمي ها قصد دارند با تاخير در عرضه ارز حاصل از صادرات، منتفع شوند.
پورابراهيمي داوراني افزود: اين انتظار وجود دارد که بعد از برجام، وزارت اقتصاد، بانک مرکزي و وزارت امور خارجه و ساير دستگاه هاي ذي ربط اقداماتي انجام دهند تا مراودات بانکي کشور روان شود به نحوي که در نقل و انتقال ارز مشکلي وجود نداشته باشد. همچنين بايد به بحث مديريت حواله هاي ارزي توجه شود.
رئيس کميسيون اقتصادي مجلس تصريح کرد: اينکه دولت از محل افزايش نرخ ارز درآمد کسب کند، مناسب نخواهد بود، چرا که دولت خود مصرف کننده ارز محسوب مي شود و اگر اين کار صورت بگيرد، تورم تک رقمي که يکي از دستاوردهاي دولت است، با چالش اساسي رو به رو مي شود.


آدرس اصلی خبر لینک منبع اصلی