قیمت نفت در بالاترین رقم ۳ سال گذشته

دسته بندی بازار ارز و طلا

قیمت نفت برنت امروز به رغم کاهش، در حدود ۷۰ دلار یعنی بالاترین رقم بیش از ۳ سال گذشته باقی ماند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از رویترز، قیمت نفت برنت امروز در حدود ۷۰ دلار یعنی بالاترین رقم بیش از ۳ سال گذشته باقی ماند. کاهش تولید های اوپک و روسیه و تقاضای قوی ناشی از رشد مناسب اقتصاد جهانی موجب شده تا قیمت نفت بالا برود.

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۲۵ سنت، معادل ۰.۳۶ درصد کاهش به ۷۰ دلار و یک سنت رسید. اما تجار گفتند،نفت برنت به طور کلی در این سطح قیمت از حمایت کافی برخوردار است.

قیمت نفت برنت روز دوشنبه به ۷۰ دلار و ۳۷ سنت رسید که بالاترین رقم از دسامبر ۲۰۱۴ تاکنون بود. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با با ۲۰سنت، معادل ۰.۳ درصد افزایش به ۶۴ دلار و ۵۰ سنت رسید. نفت خام امریکا در معاملات اولیه دیروز تا رقم ۶۴ دلار و ۸۹ سنت بالا رفت که بالاترین قیمت از دسامبر ۲۰۱۴ تاکنون بود.

بانک آمریکا مریل لینچ در یادداشتی نوشت:ما موازنه های عرضه و تقاضایمان را در واکنش به متوازن شدن سریعتر از حد انتظار بازار جهانی نفت به روز کرده ایم... اکنون پیش بینی ما این است که در سال ۲۰۱۸بازار نفت روزانه ۴۳۰ هزار بشکه کمبود عرضه داشته باشد، در حالی که این رقم قبلا ۱۰۰ هزار بشکه پیش بینی شده بود. بنابراین قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۸ میلادی به طور متوسط ۶۴ دلار خواهد بود، در حالی که پیش بینی قبلی ۵۶ دلار بود. همچنین پیش بینی می شود قیمت نفت خام آمریکا در سال جاری به ۶۰ دلار برسد در حالی که این رقم در پیش بینی قبلی ۵۲ دلار بود.

اوپک و روسیه، در تلاش برای کاهش ذخایر جهانی نفت و افزایش قیمت ها سال گذشته اقدام به اجرای توافق کاهش تولید کردند. این کاهش ها قرار است تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه داشته باشد.

این کاهش عرضه با رشد قوی تقاضا برای نفت همزمان شده و  رشد تقریبا ۱۵ درصدی قیمت نفت نسبت به اوایل ماه دسامبر را در پی داشته است.


آدرس اصلی خبر لینک منبع اصلی